Aby przeprowadzić całą procedurę, musi być wykonana pewna ilość różnych czynności o charakterze organizacyjnym, administracyjnym, logistycznym. Czas, jaki zabierze ich przeprowadzenie, zależy w dużej mierze od naszego zaangażowania, konieczności wykonania ewentualnych dodatkowych prac nie związanych z termomodernizacją (np. inwentaryzacja budowlana i technologiczna obiektu, dodatkowe ekspertyzy budowlane, uzgodnienia z organami administracji państwowej itp.) oraz sprawności działania administracji w banku. Audyt energetyczny można wykonać w ciągu 2-3 tygodni. Przy sprzyjających okolicznościach, wszystkie formalności od wykonania audytu do przyznania kredytu i premii mogą być zakończone w ciągu 9-10 tygodni.
Podstawowe koszty związane są z:
Orientacyjny koszt przygotowania i obsługi realizacji standardowej inwestycji termomodernizacyjnej łącznie z wykonaniem audytu energetycznego nie powinien przekroczyć 4-5% łącznej kwoty inwestycji w przypadku prostych budynków jednorodzinnych do ok. 6-8% w przypadku obiektów bardziej skomplikowanych (kotłownie, szpitale itp.). Czynnikiem decydującym o wzroście kosztó w drugim przypadku jest konieczność wykonania bardziej skomplikowanych projektów budowlanych i wykonawczych. Ponadto te wymagają indywidualnego podejścia w każdym przypadku, charakteryzują sięprzeważnie dużą specyfiką i unikalnością koniecznych do przeanalizowania zagadnień.
Średni koszt kompleksowej modernizacji standardowego w polskich warunkach domu jednorodzinnego może wynieść nawet do 40tys. zł. Możliwe do uzyskania efekty w postaci rocznej oszczędności kosztów ogrzewania i ciepłej wody to nawet 5tys. zł. Wtedy np. przy założeniach, że:
W przykładzie powyższym koszt spłaty kredytu jest mniejszy niż średnie miesięczne oszczędności i jest możliwa jego samospłata. Bez problemów spłacają się wszystkie inwestycje o prostym okresie zwrotu do 8 lat, co jest wielkością charakteryzującą przeważającą część polskich zasobów komunalnych i mieszkaniowych.
W przypadku większych inwestycji (budynki wielorodzinne, kotłownie, szpitale, szkoły etc.) relacje pomiędzy kosztami inwestycji, premią, oszczędnościami kosztów oraz ratą kredytu będą zazwyczaj bardzo podobne. Zwiększą się jedynie bezwzględne wartości tych wielkości, a obciążenia wynikające ze spłaty kredytu będą tym mniejsze, im niższe będzie oprocentowanie kredytu komercyjnego. Należy również wziąć pod uwagę, że koszty energii i jej nośnikó będą niestety nadal wzrastać. Uwzględnienie tego, jakkolwiek niezbyt przyjemnego zjawiska, podniesie jeszcze bardziej atrakcyjność i opłacalność realizowanej przez nas termomodernizacji.
Oferta: audyt energetyczny, świadectwo energetyczne, bilans energetyczny, charaketerystyka energetyczna, ocena energetyczna, termomodernizacja, termowizja, budownictwo pasywne, budownictwo energooszczędne.
Zasięg: Gniezno i powiat gnieźnieński, Poznań i powiat poznański, Wielkopolska.
Termomodernizacja w Polsce - zasady uzyskania kredytu i premii termomodernizacyjnej - broszura Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. - czytaj dalej
(c) Copyright Nowoczesna Technika Instalacyjna 2009-2020. All rights reserved.
strona główna | oferta | świadectwo energetyczne | audyt energetyczny | termowizja | kontakt | mapa serwisu